Domate te mbushura me proshutë

0
36

PERBERESIT:
■ 150 gr proshute,
■ 2 veze te ziera,
■ 1 qepe,
■ 1/2 gote bizele te ziera,
■ 1 luge majdanoz,
■ 4 luge vaj,
■ 2 luge uthull,
■ 8 domate mesa tare.
Domatet priten nga bishti, u largohen farat dhe kriposen pak.

Proshuta pritet ne copa te vogla, kurse vezet, pasi zihen 8 minuta, qerohen dhe priten ne kubike te vegjel.

Behet perzierja e proshutes me veze, qepe te grira holle, bizele dhe majdanoz te grire holle. Masa rregullohet me vaj, uthull, kripe dhe piper.

Me kete mase mbushen domatet dhe palosen ne fleta sallate te gjelber.