Home TE NDRYSHME Cikloni “Ianos” në Greqi po merr tjeter drejtim, ja zonat që pritet...

Cikloni “Ianos” në Greqi po merr tjeter drejtim, ja zonat që pritet të preki sot

199
0

Cikloni i njohur me emrin “Ianos” qe preku Greqine ka shenuar edhe nje humbje jete. Duke iu referuar mediave greke nje grua eshte gjendur e pajet sepse nuk ka mundur te shpetoj prej ujit te vrullshem ne fshatin Vasili te Farsalas. Ndersa dy persona te tjere jane shpallur si te zhdukur ne Karditsa.

Harta me e re tregon se harku i stuhise ka ndryshuar dhe eshte pare qe pata ores 7 te mengjesit te transferohet ne Evia dhe ne ishujt e Egjeut. Nje front i dyte, me i vogel manifestohet ne vargmalin e Parnasos.
Ndersa fronti i trete fatmiresisht ne zonen e Thesalise dhe Volos tashme duket i terhequr.

Sipas njoftimeve dihet se dy frontet e stuhise, ai ne Jon dhe tjetri ne Thesali u bashkuan ne lartesine e Evias juglindore duke formuar me pas nje hark qe shtrihet nga Evian veriore dhe Fthiotida drejt xones detare, ne pjesen jugperendimore te Peloponezit.