Byreçka me Djathë të bardhë

Përbërësit

230 gr djathë dhie (ose deleje, të thërrmuar)
3 lugë gjelle qepë e njomë (të grira hollë)
1 vezë (e rrahur)
500 gr brumë (sfoliat, të ngrirë, të ngrohur)
1 lugë çaji ujë

Përgatitja
Nxehim paraprakisht furrën në 190 gradë C. Në një tas të vogël përziejmë djathin, qepët jeshile dhe vezët.Prijeni brumin në 12 katrorë. Vendosi një lugë të rrumbullakuar të përzierjes së djathit në qendër të secilit katror. Njomni fundet me ujë dhe mbushni brumin aq shumë sa të formojë një trekëndësh.Shtypni fundet së bashku fort me një pirun, në mënyrë që të mbyllen mirë. Lyeni lehtë brumin e byreçkave me përzierjen e të verdhës së vezëve.I pjekim për 20 minuta në furrën e nxehur që më parë ose derisa të marrë ngjyrë kafe të artë. I shërbejmë të ngrohtë ose në temperaturën e dhomës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *