Burani me Spinaq

Përbërësit

1 kg spinaq
1 filxhan kafeje oriz
5 lugë gjelle vaj
1 kokërr qepë
2 lugë gjelle salcë domatesh
kripë
piper
kopër

Përgatitja
Pastroni spinaqin, lajeni dhe përvëlojeni në ujë të valuar me kripë për 1-2 minuta.Zieni orizin derisa të jetë gjysmë i gatshëm, pastaj i hidhni spinaqin e përvëluar.Skuqni veçmas qepën derisa të marrë ngjyrë ari, shtoni salcën e domateve dhe piper. Skuqeni dhe pak dhe hidheni në spinaqin me oriz.Të gjitha së bashku ziejini 10 minuta derisa orizi të jetë gati.Në fund mund t’i hidhet kopër ose nenexhik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *