Bukë me Mollë për Mëngjes

Përbërësit

2 mollë 2 gota miell 2 vezë 1/2 filxhan gjalpë 1 filxhan sheqer 1 lugë çaji sodë buke 1/2 lugë çaji kripë 1 lugë çaji kanellë 1/2 lugë çaji karafil

Përgatitja
Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 175 gradë Celcius.Në një tas shtoni gjalpin dhe sheqerin dhe përziejini ngadalë derisa të zbuten.Në një enë tjetër shtoni miellin, sodën e bukës, kripën, kanellën dhe karafilin. Shtoni në të edhe masën e gjalpit me sheqer dhe përziejini ngadalë.Më pas hidhni edhe mollët e copetuara imët dhe gatuajeni brumin me duar në mënyrë që të ngjeshet më mirë.Lyeni enën e pjekjes me pak yndyrë dhe vendosni në të brumin e përgatitur.Vendoseni në furrë të piqet për rreth 1 orë, derisa të marrë një ngjyrë kafe të errët.Pasi të jetë pjekur, largojeni nga furra, lëreni për 15 minuta dhe më pas mund ta largoni nga ena e pjekjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *