Bill Gates anulon pushimet dhe paralajmëron cfare do ndodh ne ditet ne vazhdim

Duke pohuar se varianti Omicron po përhapet më shpejt se çdo virus në histori, miliarderi dhe bashkëthemeluesi i Microsoft tha se e panjohura e madhe mbetet se sa të sëmurë mund t’ju bëjë varianti Omicron.

Në një seri postimesh në Twitter të martën vonë, Bill Gates thotë se ka në plan të anulojë shumicën e planeve të tij të pushimeve dhe paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara “mund të hyjnë në pjesën më të keqe të pandemisë”.

“Duhet ta marrim seriozisht derisa të dimë më shumë për të. Edhe nëse është vetëm gjysmë here më i rëndë se Delta, do të jetë rritja më e keqe që kemi parë deri më tani sepse është shumë infektive,” tha Gates.

Gates gjithashtu pret që vala të zgjasë tre muaj në Shtetet e Bashkuara.

“Ata pak muaj mund të jenë të keq, por unë ende besoj se nëse marrim hapat e duhur, pandemia mund të përfundojë në vitin 2022”, tha Gates.

Rastet me Covid-19 në Shtetet e Bashkuara po rriten: Vendi ka mesatarisht më shumë se 148,000 raste të reja në ditë gjatë javës së kaluar, 23% më i lartë se një javë më parë dhe përsëri në nivelet e para të fundit në mes të shtatorit, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Më shumë se 69,700 mijë pacientë Covid-19 ishin në spitalet amerikane të mërkurën – një numër që ka ardhur në rritje që kur u ul në rreth 45,000 më 8 nëntor, sipas të dhënave të Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore.

Sipas Johns Hopkins, SHBA-ja kishte mesatarisht 1,324 vdekje nga Covid-19 në ditë gjatë javës së kaluar, 11% më e lartë se një javë më parë.

Nëpërmjet fondacionit Bill & Melinda Gates, Bill Gates është përpjekur të mbyllë hendekun e vaksinave, duke vënë në dukje se shumë më pak njerëz në vendet me të ardhura të ulëta kanë marrë një vaksinë Covid-19. Ai tha në një artikull të opinionit të CNN në tetor se hendeku do të bëhet më i vështirë për t’u mbyllur, sepse qeveritë më të pasura të botës po blejnë doza shtesë për të shërbyer si shtesa.

“Njerëzit kanë të drejtë që janë të mërzitur për pabarazinë këtu,” shkroi Gates. “Vaksinat e bëjnë Covid-19 një sëmundje kryesisht të parandalueshme — dhe një të mbijetueshme në të gjitha rastet, përveç rasteve më të rralla — dhe është zemërthyese të dihet se njerëzit po vdesin nga një sëmundje jo sepse nuk mund të ndalohet, por sepse jetojnë në një vend me të ardhura të ulëta”.