9 gjërat që ju duhet të dini rreth menopauzës që doktori juaj nuk jua ka treguar

9 gjërat që ju duhet të dini rreth menopauzës që doktori juaj nuk jua ka treguar

Gjërat që ju duhet të dini rreth menopauzës që doktori juaj nuk jua ka treguar

Dr Stephanie Goodwin, me një interes të veçantë në menospause thotë: “Unë shoh gratë që kanë nevojë për këshilla të përgjithshme menopauze që ndoshta doktorët e tyre nuk ja këshillojnë.

1. Si mund ta di unë që jam në menopauzë?

“Menopauza është një përkufizim që do të thotë që nuk keni pasur një perioda për një vit, kështu që është retrospektive. Simptomat kanë tendencë të fillojnë me kohën, e cila quhet perimenopauzë dhe mund të fillojë në çdo kohë që nga mesi i viteve ’40 dhe një grua zakonisht është në menopauzë rreth moshës 52 vjeçare. “Gratë mund të përjetojnë simptoma edhe më herët. Nëse ju ndalojnë periodat dhe jeni më i ri, mos mendoni se është vetëm një nga ato gjëra, duhet të kontrolloheni “.

2. Ankthi dhe ndryshime humori

Simptomat e zakonshme para menstruacioneve, të tilla si ankthi, nervozizmi, bëhen shumë më keq. Dr Goodwin shpjegon: “Ato gra mund të fillojnë me ilaqet kundër depresionit por ato duhet të marrin hormone për balancim. Nëse keni ankth dhe skeni perioda, mund të keni edhe perimenopauzën dhe jo sëmundjen depresive “.

3. Ethet e natës

Dr Goodwin thotë: “Shpesh bëni gjum të keq nga djersitja e natës duke rezultuar në zgjim në një pishinë me djersë. Përsëri është shkaktuar nga një rënie e estrogjenit. ”

4. Gjërat bëhen të rënda

Periudhat e rënda janë të zakonshme si qasjet e menopauzës. Spiralja Mirena, një pajisje intrauterine që përmban një sasi të vogël hormon progesteroni, është një trajtim i dobishëm dhe efektiv për gratë në të 40-tat e tyre. Ajo vepron si një kontraceptiv dhe gjithashtu nxjerr gjakderdhje të parregullta – gratë në një moment do të ndalojnë të kenë perioda. Të gjitha simptomat e tjera të menopauzës mund të ndodhin akoma, si djersitja e natës.

5. Estrogjeni është miku juaj

Disa gra do të kenë thatësi vaginale kur nivelet e tyre të estrogjenit të bien dhe mund të jenë një kandidat për zëvendësimin e estrogjenit. Estrogjeni është me të vërtetë i rëndësishëm për ruajtjen e përmbajtjes së lagështisë së indeve tuaja. ”

6. Testosteroni

Terapia zëvendësuese e hormoneve të estrogjenit mund të ndihmojë, por zëvendësimi i testosteronit tek gratë është gjithashtu një mundësi që ia vlen të diskutohet. Ajo mund t’i kthejë një gruaje dëshirën seksuale”, thotë Dr Goodwin.

7. Pauzë shtatzanie?

Filozofi grek Aristoteli vuri në dukje se gratë nuk mund të mbeteshin shtatëzënë pas 50 vjetësh. A nuk e besoni këtë. Nëse një grua po ovulon – megjithatë në mënyrë të çrregullt – ajo ende mund të mbetet shtatzënë. Kontracepcioni duhet të përdoret ende për një vit nëse futeni në menopauzë pas të 50-tave apo dy vjetëve nëse jeni nën 50 vjeç.

8. Terapi zëvendësuese hormonale: shok apo armik?

Terapia e zëvendësimit të hormoneve mund të rriste rreziqet e sëmundjeve të zemrës, mpiksjes së gjakut dhe trefishimin e rrezikut të kancerit të gjirit. Por shumë ekspertë besojnë se këto rreziqe janë vërtetë shumë të vogla, trajtimet tani janë më të sofistikuara dhe përfitimet janë të thella. Dr Goodwin. “Duhet të kthejmë pak nga ajo që ishte atje më parë, zakonisht estrogjen dhe progesterone. Ju dëshironi të lehtësoni simptomat tuaja mjaftueshme për të mbrojtur kockat dhe zemrën tuaj gjithashtu. ”

9. “Për çfarë kam ardhur këtu? Mjegull e trurit

Nëse keni pasur djersitje, lodhje, humor të ulët, rënie flokësh, gjumë të shqetësuar dhe mjegull truri jeni në perimenopause. Lajm i mirë është se kujtesa juaj do të kthehet sapo të ketë mbaruar menopauza.

Burimi: Dailyrecord
©gatuajshendetshem/a.c./