35 vjecari pëson arrest kardiak tregon shenjat e para që kishte dhe duhet të shkoni urgjent tek doktori

Sportisti 35 vjeçar, pati probleme gjatë minutave të fundit të lojës së tij të hokejit në janar, ai u pengua.

Ai tha se:”Thjesht mendova se isha i rraskapitur dhe këmbët e mia u dobësuan,” “Rënia e dytë, nuk munda të ngrija as duart lart. Ishte sikur humba të gjithë energjinë time dhe u rrëzova, dhe (unë) kujtoj se isha shumë i hutuar.”

Pak çaste më vonë, Miller u përplas në akull dhe humbi vetëdijen sepse ishte në arrest kardiak, kur zemra papritmas pushon së rrahuri. Për fat të mirë, tre nga lojtarët e tjerë ishin profesionistë mjekësorë, të cilët filluan menjëherë të kryejnë CPR dhe të përdorin një defibrilator të jashtëm të automatizuar (AED) për të tronditur zemrën e tij përsëri në ritëm, gjë që i shpëtoi jetën.

“Ndihem shumë, shumë, shumë i lumtur që jam këtu”, thotë ai. “Kam ndodhur të jem rreth tre profesionistë mjekësorë të trajnuar, të cilët jo vetëm që dinin se çfarë të bënin, por dinin gjithashtu si të ruanin një qetësi gjatë gjithë ngjarjes, gjë që mendoj se ndihmoi.”

Keto ishin shenjat e para dhimbje në shpatull, vështirësi në frymëmarrje

Për disa muaj, Miller përjetoi disa dhimbje të herëpashershme në shpatullën e majtë, të cilën ai mendoi se ishte një tendosje muskulore. Një ditë, ai po lëvizte diçka të rëndë në shtëpi kur përjetoi dhimbje të forta në gjoks.

“U ula dhe u relaksova dhe dhimbja nuk u largua. Mbërtheu për rreth 45 minuta apo më shumë dhe u bë mjaft intensive.”

Menjëherë pas kësaj, ai vizitoi mjekun e tij, i cili bëri analizat e gjakut. Kolesteroli i Millerit ishte pak i lartë, por doktori nuk pa “asnjë gje te keqe”, thotë Miller. Ai gjithashtu i tregoi mjekut në detaje se si ndihej trupi i tij kur iu shfaq dhimbja në gjoks.

“Ezofagu im po nxehej, po merrte frymë”, thotë ai. “Sa herë që ia përmenda këtë, ai mendonte se mund të ishte refluks acidi. … Të gjitha simptomat që kisha dukej se mund të ishin simptoma për diçka tjetër.”

Ndaj nese keti keto shenja shkoni urgjent dhe beni nje vizite tek mjeku.