Sallatë me fasule

Përbërësit: 1 gotë fasule të kuqe të ziera 1 gotë fasule të bardha të ziera 1 spec i verdhë 1 spec i kuq Majdanoz, kopër, nenexhik Pak sallatë jeshile 50 gr arra 4 lgj vaj ulliri 3 lgj uthull e kuqe ¼ lëng limoni Kripë dhe piper Përgatitja: Presim specat në kubikë të vegjël me…

Read More

Krepa me spinaq e vezë

Përbërësit: Krepat 225 miell ½ lk kripë 3 kokrra vezë 20 gr gjalp 500 ml qumësht Mbushja 800 gr spinaq Kopër + majdanoz Kripë + arrëmoskat 3 lgj vaj ulliri 100 gr djath i bardhë 1 vezë për çdo krep Krepat: Në një tas vendosim miellin, kripën, vezët dhe gjalpin e tretur, qumështin dhe i…

Read More

Biskota me kakao

Përbërësit: 4 lugë gjelle kakao 1 filxhan çaji sheqer 1 filxhan kafe vaj bimor 2 vezë 6-8 lugë gjelle miell Pluhur pjekës Vanilje 1 gotë sheqer pluhur Përgatitja: Në një tas vendosim kakaon e sheqerin dhe i përziejmë. Së bashku duke shtuar më vonë vajin, i trazojmë mirë deri sa të a formohet një masë…

Read More

Jonida Maliqi shkon në finalen e Eurosong

Pritjes i ka ardhur fundi. Kënga përfaqësuese e Shqipërisë është kualifikuar në mesin e dhjetë vendeve për të konkuruar në finale e Eurovizion. Mbrëmjen e sotme Jonida Maliqi dhuroi një performancë elektrizuese në “Eurovision” . Këngëtarja shqiptare u vlerësua nga të gjithë për zërin e saj të fuqishëm dhe për emocionin që përcolli me këngën…

Read More

Tava e Elbasanit

Përbërësit 500 gr mish qengji (me kockë) 350 gr kos (natyral) 2 vezë (të verdhat) 10 gr kripë 20 gr miell 25 gr oriz 60 gr gjalpë 1 kokërr hudhër 10 kokrra piper i zi gjysmë gjethe dafine gjysmë qepë (e thatë) Përgatitja 1 Mishin e qingjit bashkë me gjethe dafine, gjysmë qepe të thatë,…

Read More

Hasude me Arra

Përbërësit 1/2 lt ujë 300 gr sheqer 250 gr niseshte 30 ml vaj arra bajame kanellë pluhur Përgatitja 1 Në një tenxhere shtoni ujin, sheqerin dhe përzieni në mënyrë që sheqeri të tretet. Shtoni niseshten dhe përzieni me shpejtësi në mënyrë që të mos krijohen kokrriza. 2 Vazhdoni të përzieni derisa të trashet dhe të…

Read More

Gurabije

Përbërësit 200 gr miell i tipit 00 60 gr niseshte pak kripë 230 gr gjalpë 150 gr miell (dhe niseshte së bashku) pak sheqer pluhur Përgatitja 1 Në një enë kombinoni të gjithë përbërësit përveç sheqerit pluhur. Trazojini mirë me dorë. Më pas e mbështillni me një letër kuzhine dhe e vendosni në frigorifer për…

Read More

Kimë me Vezë

Përbërësit 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 qepë (të grira imët) 2 karotë (të grira imët) 2 degë selino 400 gr mish i grirë 3 domate (të grira në rende) 100 ml ujë kripë piper pak spec i kuq (të bluar) 2 vezë 1 gjethe dafine Përgatitja 1 Në një tigan me pak vaj ulliri…

Read More

Kabuni me Rrush të thatë

Përbërësit 3 lugë gjelle vaj ulliri (ekstra i virgjër, Olitalia) 2 filxhanë oriz (Gold, Teuta) 4 filxhanë lëng mishi 1 filxhan rrush i thatë 4 copë karafil 2 lugë gjelle kanellë 405 gr sheqer Përgatitja 1 Në një tigan të thellë hedhim 3 lugë vaj ulliri dhe skuqim orizin. 2 Shtojmë lëngun e mishit dhe…

Read More

Byrek me qumësht

Përbërësit 500 ml qumësht (Lufra) 50 gr gjalpë 100 gr miell misri 3 vezë (të verdha) 250 gr djathë i bardhë kripë piper Përgatitja 1 Në një tenxhere skuqni gjalpin. Shtoni miellin e misrit dhe i përzieni mirë. Më pas shtoni qumështin dhe e lini në zjarr derisa masa të trashet. 2 Shtoni dy të…

Read More