Home TE NDRYSHME Video.Tërmet i fuqishëm në Turqi, banorët në rrugë.Ja dhe sa balle ishte

Video.Tërmet i fuqishëm në Turqi, banorët në rrugë.Ja dhe sa balle ishte

274
0

Është folur kaq shumë për një tërmet të fuqishëm që do të god asë Stambollin, sa mjaftuan edhe disa lëkundje toke të magnitudës 4 të shkallës Rihter.

Por ata mendoni se mos tërmeti pasohej nga një i dytë, shumë më i madh.

Epiqendra e tij ishte në lagjen Kartal, në pjesën aziatike të qytetit, gati 7 kilometra nga sipërfaqja.

Deri tani nuk ka raporte për dëme material apo të lë nduar. Vendi u lekund vitin e kaluar nga një prej tërmeteve në qytetin bregdetar të Izmirit ku kishte pasoja.

Në muajin prill u njoftua se Ministria e Brendshme turke në bashkëpunim me disa agjenci të interesuara, ka hartuar një plan sipas të cilit, disa të ashtuquajtura “anije evakuimi” do të qëndrojnë në det pranë Stambollit për të marrë masa dnaj tërmetit nga provinca në rastin e ndonjë tërmeti të madh të mundshëm në rajonin e Marmarasë.

Plani propozon katër mënyra evakuimi, duke përfshirë detin, ajrin, tokën dhe rrugët hekurudhore, në rast se gode t një tërmet I magnitudës 7.5 dhe prek edhe rreth 18 qytete në rajonet perëndimore, lindore dhe jugore të Turqisë duke I cilësuar si “provinca mbështetëse”.”

Shpresojm cdo gje te qetesohet.

Video arkive