Home VIDEO RECETA Trahana me bukë misri

Trahana me bukë misri

472
0

Trahanaja eshte nje pjate shume e shendetshme per te gjithe familjen ne mot te ftohte
Receta jone ka keto perberes per 4-5 veta:

1 filxhan caji trahana te tharet shtepie
1 buke misri te prere ne copa te vogla
2 luge vaj ulliri
3 luge gjelle gjalp
djath te bardhe per te hedhur siper
pak kripe dhe spec te kuq

Ne nje tenxhere me 500 ml uje hedhim trahanane dhe e perziejme me luge derisa te tretet e te filloje uji te zbardhet.
Shtojme vaj ulliri dhe pak kripe
Vazhdojme trazojme derisa te filloj te marri vale
I hedhin buken e misrit dhe perzihet qe te mos na ngjisi.
Kur fullon te trashet e te nxjerri flluska e fikim stufen dhe e leme qe buka e misrit te thithi lageshtine e trahanase dhe nderkohe skuqim gjalpin

E servirim te ngrohte pasi i hedhim pak gjalp te perveluar e spec te kuq.
Shtoni siper djath te thermuar
/©gatuajshendetshem.com/

(Visited 1 times, 1 visits today)