Home SHENDETI Tavë dheu Tiranëse

Tavë dheu Tiranëse

49
0

Përbërësit

450 gr mish viçi
250 gr gjizë
1 qepë
100 gr gjalpë
1 luge miell
vaj ulliri
kripë
piper
spec i kuq djeges

Tavë dheu Tiranëse
Hapat

1
Si fillim, presim mishin e vicit dhe qepen ne kubik dhe i kaverdisim ne tigan me vaj ulliri per 15 minuta.

2
Ne nje tigan tjeter shkrijme gjalpin dhe shtojme miellin, gjizen ose djathin Feta, piperin e zi, kripen dhe specin e kuq djeges (sasia sipas deshires).

3
. I bashkojme te gjithe perberesit bashke (mishin e vicit dhe qepen me gjizen) dhe i ndajme neper tava dhèu te cilat i vendosim ne furre te parangrohur ne 350 grade per 15 minuta.

4
E servirim kete pjate te ngrohte.

5
KESHILLE:

Nqs duam t’i japim taves nje ngjyre te kuqe te lehte, shtojme gjate pregatitjes edhe nje domate te grire ne mixer apo 3 luge gjelle salce domatesh. Gjithashtu, nese mishi qe do te perdorim nuk eshte shume i njome, mund ta ziejme fillimisht ne tenxhere me presion dhe me pas te vazhdojme me proceduren si me siper.