Si të lani enët e inoksit dhe t`i bëni të duken si të reja bor te bardha?

0
1823

Si të hiqni njollat e forta të ujit dhe cfarë do t’ju duhet për të hequr qafe shtresat e bigorrit nga rubinetat e inoksit?

1 luge gjelle sode buke, 1 luge gjelle pastë dhëmbësh, 1 luge gjelle uthull (9%)

Përzieni soden e bukes dhe pastën e dhëmbëve dhe pastaj shtoni uthullen. Aplikoni kështu përzierjen në sipërfaqen e ashper dhe lajeni atë pas 5 minutash.

2. Çfarë ju nevojitet për të pastruar shtresat e lehta te bigorrit:

Pastë dhëmbësh
Aplikoni një shtresë të trashë paste dhëmbësh mbi sendin dhe pastaj lereni te thahet për 1-2 minuta. Pastaj lajeni atë me ujë të ftohtë dhe thajeni me një peshqir.

3. Çfarë ju nevojitet për të hequr qafe shtresat e veshtira ne rubineta:
Nje ngjites tubet, Gjysmë pakete sode buke, 1 luge gjelle detergjent (pluhur)

Si fillim shto ngjitesin, soden e bukes dhe detergjentin pastrues në një kovë. Vendosni enët e ndotura në kovë. Hidhni pak ujë që të mbulojë tenxheren deri ne 2-3 cm. Lereni te vloje për një orë ose më shumë e pastaj merreni tenxheren nga kova dhe lajeni si zakonisht. Do te shihni se shtresat e veshtira dhe yndyrnat do të hiqen me lehtësi.

Ndajeni këtë artikull me miqtë dhe familjen tuaj per ti ndihmuar ata nga ky problem.