Home SHENDETI Si të bëni pastë dhëmbësh jo-toksike, natyrale dhe me vetëm 6 përbërës...

Si të bëni pastë dhëmbësh jo-toksike, natyrale dhe me vetëm 6 përbërës të thjeshtë

145
0

Ka disa mjete të mëdha natyrore dentare që punojnë si alternativa të pastë dhëmbësh .
Pra, këtu janë përbërësit që unë do të sugjeroj për një pastë dhëmbësh natyral.

Vaj kokosit
Pothuajse çdo problem në gojë është nxitur nga pabarazitë bakteriale. Shpesh, këto janë të shkaktuara nga karbohidratet e thjeshta nga sheqeri dhe mielli. Bakteret e këqija ushqehen në këto sheqerna të thjeshta dhe prodhojnë acide. Yndyrnat dhe vajrat ndihmojnë në parandalimin e mbipopullimit të baktereve të dëmshme.

Sode buke
Sode e pjekjes është një nga neutralizuesit më të mirë të acidit atje. Perqindja me alkaline mund të ndihmojnë për të parandaluar uljen e rrezikshme të pH që mund të dëmtojë dhëmbët.

Kripë deti
Kripërat ndihmojnë në rritjen e shërimit, nxisin vaskularitetin e shëndetshëm dhe ulin bakteret e dëmshme në gojë.

Vaj menteje
Ky është një vaj esencial i fuqishem jo vetëm për shijen e saj freskuese nga mentja, por sepse përmban veti antibakteriale. Mundohuni të përdorni shuma të vogla për të siguruar që ju nuk jeni duke zvogëluar diversitetin në microbiome me gojë.

Pluhur xhenxhefil
Ginger është prebiotik që inkurajon rritjen e baktereve miqësore në gojë. Këto gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e mbipopullimit të mete që shkaktojnë sëmundje.

Uje i distiluar
Uji i pastër largon çdo gjurmë minerale ose të tjera

A ka pastë dhëmbësh organike?
Rregullimi i dhëmbëve është një zonë shumë gri, megjithatë USDA ka rregulla strikte në lidhje me përdorimin e fjalës “organike” në produktet e pastë dhëmbësh.

A ka kimikate në pasta e dhëmbëve?
Me pak fjalë, po. Ka shumë përbërës që i shtohen pastave që nuk japin ndonjë përfitim për shëndetin oral.

Këtu janë disa perberes që pastat e dhëmbëve kane.
Hidroksid alumini
aspartame
Ngjyrosja e ushqimit
Benzoat natriumi
Sulfat natriumi lauryl
Saccharin natriumi
Dioksid titaniumi
Triclosan

Recetë e pastës së dhëmbëve Natyrore

Përbërësit:
5 lugë të vajit të kokosit
2-3 lugë çaji kripë deti
½ lugë çaji sode buke
2-3 pika vaj menteje
1 lugë çaji xhenxhefil pluhur
5 lugë ujë të pastër të distiluar.

Udhëzime:
Nxehni vajin e kokosit mbi një sobë ose në një mikrovalë deri në lëng.
Përzieni kripën e detit, sodën e pjekjes, vajin e mentes, pluhurin e xhenxhefilit dhe ujin së bashku në një procesor të vogël ushqimor ose blender. Perzieji derisa të formojn një paste.
Shto gjysmën e vajit të kokosit t ngrohtë.
Përzierje për 15-20 sekonda deri në strukturën e tyre është homogjene
Merrni një lugë druri dhe hiqni përzierjen nga anët e blenderit.
Shtoni ujë dhe përzierni për 30 sekonda
Vendoseni në një enë me temperaturë dhome për përdorim të menjëhershëm.
Teprica mund ta mbani në frigorifer për të mbajtur të freskët.

Burimi: /theheartysoul.com
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./