Home TE NDRYSHME Rikthimi i pjesshëm i karantinës, flet mjeku: Nuk ka kuptim, virusi nuk...

Rikthimi i pjesshëm i karantinës, flet mjeku: Nuk ka kuptim, virusi nuk njeh orar por te mesojme nga …

161
0

Duke qene se tashme ne vendin tone po shtohen rastet dhe numri eshte ne rritje, diskutohet edhe per nje rimbyllje te pjesshme.

Mirepo ne lidhje me kete ka folur edhe mjeku Erion Dasho i cili eshte shprehur se kjo gje eshte nje eksperiment i deshtuar pasi virusi nuk njeh as orare dhe as fundjava.

Me tej ai e ka kategorizuar edhe Kosoven njejte me Shqiperine duke the se te dy Ministrite duhet te nisin te mesojne nga praktikat e mira te botes dhe te mesojne te kujdesen me shume per jetet e qytetareve.

Mjeku u shpreh:
“Të lënë ekperimentet e dështuara, të lënë populizmat, të lënë demagogjitë dhe t’i shtrohen punës, sepse nuk është kjo mënyra se si kontrollohet Covidi. Është përafrimi “Testo-Gjurmo-Trajto” që e kanë në përgjegjësi ministritë e Shëndetësisë dhe përafrimi tjetër “Maskë-Izolim-Distancim” që e kanë përgjegjësi ta zbatojnë qytetarët. Nëse nuk zbatohen paralelisht nuk ka kontroll të Covidit.”