Home VIDEO RECETA Qofte me presh dhe me miell misri

Qofte me presh dhe me miell misri

442
0

Perberesit:

100 g mish i grire

2 gota uji miell misri

3 luge gjelle vaj

1/2 luge kafeje sode buke

3 kokrra veze

3-4 luge gjize ose djath te thermuar

3 presh mesatare

1 tufe majdanoz

3 luge miell per lyerj

 

Ne nje tigan kaurdisim preshin e grire dhe e perziejme me mishin e grire, e me pas perziejme me perberesit ee tjere

Shtojme  dhe majdanozin

Ne nje tenxhere me uje te ngrohte do hedhim 3 luge vaj ulliri dhe pak kripe. Shtojme miellin e misrit dhep erziejme derisa te na shkeputet nga ena brumi i formuar. shtojme e dhe sodene e bukes dhe vazhdojme te perziejme

Masene me presh e bashkojme me miellin e misrit, gjizen dhe vezet. Keshtu krijojme nje brum qe do e perdorim per qoftet tona.

Formojme topa te vegjel dhe i lyejme me miell dhe i skuqim ne vaj te nxehte

 

/©gatuajshendetshem.com/