Home VIDEO RECETA Petulla me cokokrem

Petulla me cokokrem

483
0

Perberesit

3 kokrra veze
270 ml uje
50 g sheqer
65 g gjalp
20 ml len limoni
170 g miell

Ne fillim uji dhe sheqeri bashke me gjalpin vendosen te ziejne dhe me pas i shtojme lengun e limonit.

Shtojme miellin dhe me ndihmen e luges se drurit e perziejme miellin derisa te shkeputet nga tenxherja e te piqqet me yndyren

Brumin e krijuar e hapim pak dhe i shtojme vezet nje nga nje

Ne perfundim brumi merr nje ngjyre te verdhe dhe ne kete menyre eshte gati te behet petullat

I japim forme brumit me ndihmene e dy lugeve dhe i skuqim ne vaj e nxehte sa te marrin ngjyre kafe

Ne nje shiringe kuzhine hedhim cokokrem dhe i mbushim petullat nga brenda

Serviren siper me sheqer pluhur

/©gatuajshendetshem.com/