Home VIDEO RECETA Pancerota me sallam dhe kackavall

Pancerota me sallam dhe kackavall

218
0

Perberesit per pancerotat jane :
500 g miell
1 luge gjelle maja birre
1 luge caji sheqer
1 luge caji plot me kripe
100 ml vaj
1 veze
200ml qumesht

Per brenda na duhen:240-300g sallam
200 g kackavall
majdanoz dhe 1 veze

Brumin e pergatisim duke tretur majane e birrres ne qumeshtin e ngrohte me sheqer
Pastaj do ta perziejme tek mielli pak nga pak dukei shtuar edhe kripen dhe vajin e ullirit.
Brumin e punojme mire me duar dhe e leme te mbuluar ne nje vend me teperature te ngrohte

Pasi masa e brumit dyfishohen pas rreth 30 min e e punojme edhe nje here mbi tavoline dhe e presim ne topa per te pergatit pancerotat

Nderkohe per te pergatit mbushjen do te rrahim 1 veze ose 2 dhe aty do shtojme kackavallin me copa te vogla e me pas majdanozin e grire

Secilen top brumi e hapim ne forme te rrumbullaket dhe e mbushim me perberjen e pergatitur dhe me sallam

I palosim ne forme gjyesm heneze dhe i mbyllim anet me nje pirun

I pjekim ne temp 200

Shoqerohen me salce ose fergese
/©gatuajshendetshem.com/

(Visited 1 times, 1 visits today)