Home TE NDRYSHME Nuk do ta besoni cfare po ndodh sot ne Suedi me situaten...

Nuk do ta besoni cfare po ndodh sot ne Suedi me situaten e pandemise

176
0

Mrekullise suedeze lidhur me pandeminë me sa duket i erdhi fundi.

Shteti qe nuk pati valë të parë covidi kur kishte e gjithë bota, tani është mbërthyer nga vala e dytë dhe numri i te infektuarve po rritet cdo dite.

Kështu Suedia është detyruar të verë në zbatim masat ekstreme që deri tani i kishte shmangur.

Në daljen e tij më të fundit, Kryeministri Stefan Lëven shpalli për të parën herë gjendjen e shtetrrethimit prej 20 Nëntorit deri në fund të Shkurtit.

Parashikohet mbyllja e çdo aktiviteti dhe ndalimi i daljes së qytetarëve pas orës 22:00 të natës deri në 06:00 të mëngjesit.

Lëven e konsideroi Nëntorin si muajin më të zi dhe tha se qytetarët kanë lënë pas dore respektimin rigoroz të masave, çka është bërë shkak për rritjen e rasteve të infektimeve.

Javën qe shkoi u shënua rekordi prej mbi 4700 infektimesh ditore, teksa në periudhën Mars – Maj kur e gjithë Europa ishte mbyllur në karantinë, infektimet ditore kanë qenë 3 herë më të ulta.

Kjo e bëri të panevojshme në atë kohë vendosjen e karantinës kombëtare në këtë vend, çka e bëri Suedinë shembull suksesi në gjithë boten për kapërcimin e pandemisë pa pasoja të rënda në ekonomi.

Te shpresojme qe situata ne Suedi por dhe ne te gjithe boten te permiresohet