Nese I keni keto shenja nuk do te thote qe jeni me korona ja si ta kuptoni qe nuk jeni me covid

0
958

COVID-19 ka qenë gjithmonë e ndërlikuar për të identifikuar sepse simptomat mbivendosen lehtësisht me të ftohtin e zakonshëm, gripin dhe madje edhe alergjitë. Edhe më konfuze? Disa njerëz nuk kanë fare simptoma por e kane kaluar ate.
Për të kuptuar më mirë sesi manifestohet dhe përparon COVID-19, një ekip studiuesish në Universitetin e Kalifornisë Jugore u përpoqën të kuptonin renditjen më të zakonshme në të cilën shfaqen simptomat.
Bazuar në gjetjet e tyre, studiuesit përcaktuan se ky është rendi më i mundshëm që dikush do të përjetojë simptoma COVID-19:

Ethe

Kollitja

Të përziera dhe / ose të vjella

Diarre

Ethe

Kollitja

Dhimbje fyti, dhimbje muskulore ose dhimbje koke

Të përziera dhe / ose të vjella

Studiuesit gjithashtu krahasuan progresin e mundshëm të simptomave COVID-19 kundër gripit dhe zbuluan se gripi kishte më shumë të ngjarë të fillonte me një kollë në vend të etheve. Njerëzit me grip gjithashtu kishin më shumë të ngjarë të kishin dhimbje trupi, dhimbje koke dhe dhimbje fyti para se të kishin ethe, por kjo nuk do te thote qe jeni me kovid.
William Schaffner, MD, një specialist i sëmundjeve infektive dhe profesor në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Vanderbilt thotë se rezultatet e këtij studimi janë “shumë interesante”, por thekson se “nuk do të jetë universale. Ne e dimë, për fillestarët, se një numër i njerëzve nuk kanë ethe kur jane me kovid por ka dhe nga ata qe kane ethe dhe jane ne hapat e pare me kovid.
Cdo gje e zbulon testi nese keni shenja beni nje test por nese nuk keni dhe doni te jeni te qete beni perseri nje test qe te dini gjendjen qe jeni.

Kjo varet sipas deshires.
Në vend të kësaj, ekspertët thonë se është e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje çdo simptome të pazakontë që lidhet me COVID-19, pavarësisht kur shfaqen. Kjo përfshin dridhura, gulçim, lodhje, humbje të shijes ose nuhatjes, rrjedhje hundësh ose mbingarkesë përveç listës së mësipërme.