Mjeku nga Kanadaja: Kjo është ajo që më frikëson më shumë nga koronavirusi

0
957

Abdu SharkaWy, një infektolog nga Kanadaja thote se gjate ketyre viteve kame kalaur shume te semure dhe kame punuar ne spitale luksoze deri ne Afrike dhe kame sheruar me qindra njerez dhe me kete virus ne do te fitojme sic femi fituar me cdo virus para tij.

Ndaj mos u trishtoni mos shkoni ne panik se cdo gje do te shkoje mire dhe ne po punojme ne te gjithe boten te gjitha stafet mjekesore.

Por me shqetesojne ditet e bukura dhe dasmat festat e bukura qe do kishim pasur ne shtepite tona keto gjera me shqetesojne sepse me virusin do ta fitojme betejen.

Por Shqetësohem se të njëjtat frikë nga kjo epidemi do të kufizojnë tregtinë, do të dëmtojnë partneritetet në sektorë të ndryshëm, dhe përgjithësisht do të shkaktojnë një recesion global. Por mbi të gjitha, shqetësohem nga mesazhi që u dërgojmë fëmijëve tanë kur jemi të ekspozuar ndaj një kërcënimi. Në vend të sensit të përbashkët, racionalitetit, hapjes dhe altruizmit, ne i mësojmë ata që të frikësohen.

Prandaj, ju ftoj të gjithëve! Luftoni frikën me arsyen, panikun me durim dhe pasigurinë përmes edukimit. Ne kemi mundësinë të mësojmë shumë rreth higjenës së shëndetit dhe të kufizojmë përhapjen e shumë sëmundjeve ngjitëse në shoqëri. Le të përballemi së bashku me një sfidë.

Kujdesuni per veten tuaj lani duart tregohui te paster deri sa ta largojme kete gje mos harroni te rrini ne shtepite tuaj per ju dhe familjen tuaj.