Maskë sekrete indiane për rritjen ekstreme të flokëve!

0
5686

Rritja e flokëve mund të jetë një proces i lodhshëm. Veçanërisht per ata qe deshirojne nje gjatesi flokesh deri te beli. Por mos u trishtoni sepse me poshte ju kemi sjellë disa këshilla për të rritur me shpejtësi flokët tuaj. Disa faktorë të tjerë si dieta, gjendja juaj shëndetësore, mosha dhe klima gjithashtu luajnë një rol te rendesishem në rritjen e flokëve tuaj. Kushtet emocionale të tilla si stresi ose ankthi shkaktojnë më pak oksigjen dhe furnizimin me gjak ne koken tuaj duke perkeqesuar kështu shëndetin e flokëve. transmeton 10gjera.com. Ndiqni hapat e mëposhtëm me kujdes per nje rritje te shpejte flokesh:

1.Maske flokesh me qepë
Qepa eshte thelbesore per rritjen e flokut tuaj duke siguruar ushqyes qe ndihmojne ne permiresimin e shendetit te flokut. Qepët kanë një përmbajtje të lartë të squfurit që ndihmon në rritjen dhe ushqimin e folikulave te flokëve. Qepët gjithashtu ndihmojnë për të parandaluar zbardhjen e flokeve.
Përzierja e lengut te qepes me mjaltë siguron rritjen e shpejtë të folikulave te flokëve duke ju dhënë flokë të gjatë, te shendetshem e te ndritshem. transmeton 10gjera.com.
Përbërësit e nevojshëm për të përgatitur maskën e flokëve:
1 lugë gjelle mjaltë
1/4 filxhan lëng qepe
Perzieni lengun e qepes me 1 luge gjelle mjalte,duke krijuar nje paste te trashe.
Aplikoni këtë maskë në kokën tuaj të lagur duke përdorur një furçë.
Mbajeni 30 minuta dhe me pas lajini flokët.
Për rezultate më të mira lëreni maskën e flokëve brenda natës.
Hiqeni maskën e flokëve duke përdorur ujë të vakët ose ujë të ftohtë. Përdorni një shampo dhe nje zbutes për të parandaluar eren e qepes. Kjo maskë duhet të përdoret rreth 1-2 herë në javë për rezultate më të mira. transmeton 10gjera.com.

2.Maske flokesh me veze dhe vaj ulliri
Vezët jane nje burim proteinash .Shumë maska flokësh përfshijnë përdorimin e vezëve per te ushqyer floket. Proteina e vezeve ndihmon për të ndërtuar keratin për flokët. Ata gjithashtu përmbajnë minerale të tilla si squfuri, hekuri dhe vitamina E që ushqejnë flokët dhe ndihmojnë në rritjen e shpejtë të tyre.
Ne kete maske gjithashtu mund te perfshini vaj ulliri dhe kos së bashku me vezët. Vaji i ullirit ndihmon për të ushqyer flokët dhe promovon rritjen e tyre. Ai është i pasur me antioksidantë që rrisin shëndetin e kokës. Kosi në anën tjetër punon si një pastrues i kokës duke hequr yndyren dhe qelizat e vdekura. transmeton 10gjera.com
Përbërësit e kërkuar në përgatitjen e maskës:
1 vezë
1 lugë çaji vaj ulliri
2 lugë gjelle kos
1 lugë gjelle lëng limoni
Merrni një tas dhe hapni një vezë në të.
Në tas shtoni kosin (rreth 2 luge gjelle).
Ne këtë përzierje shtoni 1 lugë çaji vaj ulliri.
Shto 1 lugë gjelle lëng limoni në përzierjen e mësipërme.
Përziejini mire perberesit e mesiperm për të formuar një paste të butë.
Procesi i aplikimit :
Përdorni një furçë për të aplikuar maskën e flokëve tek floket dhe skalpi i kokes.
Lereni maskën e flokëve për rreth 30 minuta.
Pastrojeni maskën duke përdorur ujë të vakët ose ujë të ftohtë.
Përdorni një shampo të butë te shoqeruar nga një zbutes
Për rezultatet më të mira, përdorni këtë maskë flokësh një herë në javë. Kjo do të ndihmojë për të ushqyer flokët tuaj dhe për të nxitur rritjen e tyre. transmeton 10gjera.com.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/