Kujdes Këto 7 frutat kurrë nuk duhet t`i përzieni, shkaktojnë vdekje tek fëmijët

1. Banane dhe puding.

2. Portokall me karrotë.

3. Ananas me qumësht.

4. Papaja me limon.

5. Guava me banane.

6. Portokalli me qumësht.

7. Perimet dhe pemët.

Mos harroni se frutat mund të përzihen vetëm me llojin e tyre.

Këtu janë disa sugjerime dhe grupe janë të ndara:
• Të ëmblat: Ata që nuk përmbajnë acide. Disa fruta të grupit janë pjeshka, kumbulla, banane, mollë, shalqi.

• Acide: Siç nënkupton emri, këto fruta janë të pasura me acid, si një shembull janë qitro, portokall, limon, boronica, kivi, rrush dhe ananas.

• gjysem-acid: Prania e acidit është e ulët, ne mund të përmendim mollë jeshile, mango, mjedër dhe luleshtrydhe.

• Neutrale: Ata që kanë më shumë proteina, vitamina, kripëra dhe vajra. Shembuj të mirë janë avocado, arrë kokosi, kikirikë, bajame dhe arra.

Burimi: Lifestayfit
©gatuajshendetshem/a.c./

You may also like...

Leave a Reply