Home VIDEO RECETA Kifle me djath ose gjize

Kifle me djath ose gjize

743
0

Perberesit:

750 g miell
500 ml qumesht
500g gjize
100 ml vaj misri
3 luge caji maja birre
3 veze
sheqer dhe kripe

Paraprikisht bejme gati majane e birres duke e trazuar ne qumesht te ngrohte bashke me 1 luge caji sheqer

Pastaj e perziejme me miellin dhe vezet, vajin, qumeshtin dhe kripe

Brumin e krijuar e leme te dyfishohet dhe nderkohe perziejme gjizen me 1 kokerr veze ose nese skeni thjesht me ndonje erez

Shtrojme brumin ne tavoline dhe me 1cm trashesi pete, bejme forma me gote .

Cdo forme i vendosim gjize siper dhe e palosim si ne vidjo deri sa te behet nje forme luleje.

Siper lyejme me nje te versdhe uji perzier me pak uje dhe sperkatim me farera te ndryshme.
Shikoni viidjon

/©gatuajshendetshem.com/