Home SHENDETI Ja si të zhdukni përgjithmonë flokët me thinja në mënyrë natyrale dhe...

Ja si të zhdukni përgjithmonë flokët me thinja në mënyrë natyrale dhe pa kimikate

45
0

Ngjyra natyrale e flokëve shtëpi do ta kthejë flokët e bardhë në flokë të zi përherë pa kimikate. Unë po ndaj me ju mënyrën si të përgatisni vetë ngjyrën natyrale të flokëve në shtëpi. Kjo gjithashtu do të ndihmojë të mbani lëkurën e kokës tuaj të shëndetshëm dhe pa zbokth.

Përbërësit që do t’ju duhet-

2 lugë pluhur çaji jeshil
1 tas të panxhar
1 lugë gjelle pluhur kafeje
3 lugë pluhur këna

Metoda-

Bluaje panxharin në mikser dhe bëni një paste të butë .
Prisni lëngun e panxharit nga pasta e panxharit.
Në një tigan të veçantë vloni pluhur çaji në 1,5 gota uji.
Në një tas të veçantë përzihet pluhur kafe dhe pluhur këna në një enë hekuri.
Mix lëng panxhar dhe pluhur çaji në përzierjen me pluhur këna dhe e lini për 10 orë.
Përdoreni këtë ilaç një herë në 15 ditë për të kthyer flokët e bardhë në flokë të zeza përgjithmonë, transmeton 10gjera.com
,,,,
Kënaja ka veti anti-fungale dhe antimikrobike që freskon dhe zbut kokën tuaj. Kjo kontrollon kruajtjen e kokës.
Çaji jeshil përmban antioksidantë që përmirësojnë shëndetin e kokës dhe si pasojë forcojnë flokët.
Ajo stimulon rritjen e flokëve dhe i zbut ato.

Kakao ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në lëkurën tuaj të kokës, nxit rritjen e shëndetshëm të flokëve dhe i jep shkëlqim. Është gjithashtu e pasur me magnez, një mineral që ndihmon për të luftuar humbjen e flokëve.

Panxhar është i pasur me antioksidantë, Vitamina A, Vitamina C, Kalciumi, Hekuri dhe Kaliumi. Për shkak të karotenoideve të pranishme në të, kjo lejon qarkullimin më të mirë të gjakut në lëkurën e kokës dhe ushqen folikulat e flokëve nga brenda.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/