Home TE NDRYSHME Ja cili është Call Centeri në Tiranë nga ku dolën raste...

Ja cili është Call Centeri në Tiranë nga ku dolën raste të reja me Koronavirus ndaj duhet te beni kujdes

307
0

Qendrat e Call-Centerat dhe fasoneritë janë pergjithesisht burimet me te shpeshta te rasteve të reja me Coronavirus.

Mirëpo këto biznese ku punonjësit kane punen e tyre ngjitur me njeri tjetrin, nuk u mbyllën as gjatë kohës së Koronavirusit me urdhër të Ramës.

Por sot kur ishin me te larta shpresat për uljen e numrit e të infektuarve në vend, u shfaq një tjetër vatër me 15 të infektuar.

Sipas Inspektoriatit të Punës, ne biznese te tilla ishin kryer verifikimet e nevojshme për mbajtjen e distancës dhe pajisjen e punonjësve me maska e doreza, por vihet ne dyshim e gjithe kjo pasi kurba e të infektuarve kërceu për lart.

Sipas Tema, call-centeri ‘CTA Groups’ i ndodhur në ish-Uzinën Tirana në zonën e Laprakës, është ai në të cilin sot u shënuan rastet e reja me Koronavirus dhe ku sipas të njëjtat burime konfirmohet se call-centeri në fjalë ka operuar i pashqetësuar gjatë të gjithë kohëzgjatjes së gjendjes së emergjencës, ndërsa nuk dihet nëse është vizituar nga ISHPSHSH.

Kjo pra eshte nje vatër e re e cila përbën thuajse 70% të rasteve të reja me Koronavirus per keto dy ditët e fundit.

Shpresojme qe perhapja e rasteve nga kontaktet te jete sa me i vogel