Home SHENDETI Ja çfarë bën kjo nënë e guximshme për ta kaluar kohën e...

Ja çfarë bën kjo nënë e guximshme për ta kaluar kohën e mbetur me vajzën e saj të vogël

92
0

Dona Morton, 31vjeç, ka sëmundjen që prekin neurone motorike (MND)dhe shanset janë se ajo nuk do të jetojë gjatë sa Abigail, vajza e saj të rritet. Burri i saj, Uill, 37 vjeç, tha: ” Abigail ishte vetëm tre muajshe kur Dona filloi të tregonte shenja se diçka nuk shkonte mirë”.

Ajo tha: “Rreth tre muaj pas lindjes, këmbët i kisha të dobëta dhe lodhesha duke ngjitur shkallët por mendova se ishte normale pasi kishe lindur një fëmijë. Një ditë isha jashtë me familjen time dhe unë rashë dhe nuk mund të ngrihesha dot dhe më thanë të shkoj tek mjeku.

“Mjeku më diagnostikoi meanemi dhe më dha suplement hekurit, por ata nuk bënin asnjë përmirësim.” Daën priti disa muaj para se të kthehej tek mjeku ortoped, pastaj tek një anestezist dhe një urolog. Por ata përsëri nuk e zgjidhën problemin. Më në fund takoi neurologun që do t’i jepte fund kërkimit të saj për një diagnozë. Ajo u pranua në spital për analiza dhe kaloi disa javë atje, derisa iu dha lajmi i zymtë.

Ajo tha: “Ishte e tmerrshme kur e dëgjova, se kisha menduar tashmë se MND mund të ishte një diagnozë, por sepse zakonisht ndikon në njerëz të moshuar, duke shpresuar se mund të ishte diçka tjetër. Daën tha:” Parashikimi nuk është shumë i mirë, por kuptova se duhet të përfitoj sa më shumë nga ajo që kam “.

Gjysma e të gjithë pacientëve i nuk jetojnë pertej 14 muajve por Daën ka mbijetuar tashmë përtej kësaj. Në fillim gjendja e saj përparonte ngadalë, por tani ajo po dobësohet dhe nuk mund të lëvizë aspak pa karrigen me rrota. Ajo nuk mund të ngrej as dorën për të prekur hundën e saj. Një makinë e ndihmon të marrë frymë 24 orë në ditë, sepse muskujt e saj janë përkeqësuar deri në atë pikë ku nuk mund ta zgjerojnë diafragmën e saj. Daën e di se do të vijë koha kur ajo nuk do të jetë në gjendje të bëjë asgjë për vete – duke përfshirë përqafimin e Abigail.

Ajo tha: “Ajo sjell lodrat e saj për mua dhe ne luajmë edhe pse ajo e kupton se ajo duhet të luajë ndryshe me mua. Por më mungon të jem në gjendje ta vishja dhe ti krihja flokët e saj.” Ajo tha: “Kërkimi është çelësi. Unë jam në regjistrin e njerëzve me sëmundjen MND në Skoci, dhe kam dhënë mostër të pështymës në mënyrë që gjenet e mia të mund të shqyrtohen. Nëse i përshtatem kritereve për hulumtim, do ta bëj – gjithçka që të na ndihmojë të gjejmë një kurë. ”

Burimi: Dailyrecord
©gatuajshendetshem/a.c./