Ia dolen! Ky është shteti i parë që arriti ta mposht koronavirusin

0
778

Nje nga vendet me te sukseshme kunder koronavirusit ishte Danimarka kur ajo nisi izolimin e menjehershem qe ne 11 mars ku futi te gjithe vendin ne karantine.

Një muaj më pas Danimarka po planifikon të heqë gjendjen e karantinës në prill pasi zyrtarët lajmëruan se vetizolimi rezultoi i suksesshëm.

Jane 2577 të infektuar dhe gjendja e tyre eshte e mire.

Danimarka ishte një nga vendet e para që vendosi të mbyllte kufijtë, madje ndaloi edhe fluturimet në periudhën kohore 14 mars deri në 13 prill dhe kjo ishte rruga me e mire per te izoluar virusin.

Por duke se gjendja në vendin skandinav është përmirësuar dhe Kryeministrja Mette Frederiksen u shpreh se gjasat janë të mëdha që kufizimet të hiqen, pasi ka prova se Danimarka ia ka dalë me sukses që të shtyjë përhapjen e COVID-19.

Besojme se te njejten gje do te ndodhe ne te gjithe europen qe fundi i prillit dhe fillimi i majit gjendja te qetesohet dhe te filloi liria e te dalurit perseri.