Home SHENDETI Helmimi i ushqimit: Si ta dalosh dhe kur të kërkosh ndihmë?

Helmimi i ushqimit: Si ta dalosh dhe kur të kërkosh ndihmë?

73
0

Helmimi nga ushqimi shkaktohet nga baktere si salmonela ose disa lloje virusesh. Periudha e ngrohtë eshte me e rrezikshmja , kështu që është me rendesi të dimë të gjitha masat për të parandaluar dhe lehtësuar situatën.

Gjëja më e rëndësishme është të njihni simptomat e helmimit me ushqim dhe çfarë të bëni kur të ndodhë.

Simptomat mund të nisin me dhimbje barku që shpejt shkon në simptoma edhe me serioze si:

Te vjella
Dhimbje stomaku
Të dridhura
Diarre
Dhimbje barku
Ethe

Si ta trajtoni veten nëse keni këto simptoma:
Mos merrni ilaçe kundër diarresë pa recetë ose nëse nuk jeni këshilluar më parë me mjekun.
Konsumoni shumë lëngje.
Hani oriz dhe banane.

Kur duhet të kërkoni ndihmë?
Nëse keni diarre dhe një temperaturë më të lartë se 38.5 gradë c.
Nëse ju ndiheni i trullosur dhe i etur.
Nëse keni diarre për më shumë se 4 ditë.

Kërko ndihmë urgjente:
Nese keni hemorragji.
Nëse ndjeni rrahje te forta zemre.
Nëse jeni i sëmurë për shkak të konsumit te kërpudhave ose ushqimit të konservuar – toksinat nga këto ushqime mund të kenë pasoja serioze.

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 82 times, 1 visits today)