Home VIDEO RECETA Hashure (video recete)

Hashure (video recete)

60
0

Receta per hashure:
2 litra uje
1 filxhan caji grure te lare i veme er te zjere per nje ore me presion qe te palsi kokrra e grurit.

pasi ka zjere i shtojme nje gote qumesht per ti dhene me shume shije.
Shtojne nje filxhan sheqer gjate kohes qe merr vale me qumesht.
Ne nje tas tjeter tresim 2-3 luge te medha me niseshte me pak uje.
Kete tretesire e shtojme ne tenxhere duke e perziere vazhdimisht,derisa gruri te nxjerre flluska ne siperfaqe dhe te trashet.
I shtojme kanelle ose karafil dhe e hedhim neper tasa duke sperkatur siper me arra te grira dhe rrush te thate, pak karafil dhe kanell pluhur