Home SHENDETI Gruaja i shpëton jetën burrit duke zbuluar kancerin e tij, por kohë...

Gruaja i shpëton jetën burrit duke zbuluar kancerin e tij, por kohë më vonë asaj i ndodh diçka më e tmerrshme të cilën ata nuk e prisnin

157
0

Mjekët i thanë Andrea Flint se po vuante nga stresi kur vizitoi mjekun e saj pesë herë gjatë një periudhe katër-mujore mbi dhimbjen e shpinës dhe shqetësimet e përzierjes.

Një grua 31-vjeçare që kurrë nuk ka pirë duhan ka vdekur nga një tumor i mushkërive, i cili ishte rreth madhësisë së një mandarine.
Andrea Flint, e cila vdiq në mars të vitit 2016, fillimisht u tha nga mjekët se simptomat e saj ishin shenjat e ‘stresit’ por ajo vdiq pas zhvillimit të fazës katër të kancerit të mushkërive, i cili ishte përhapur në trurin e saj në kohën kur u diagnostikua.

Gruaja shpëton jetën e burrit duke zbuluar kancerin e tij para se të vdesë nga tumori i mushkërive,pavarësisht se kurrë nuk ka pirë duhan!

Para diagnozës ajo ishte bindur se kishte të njëjtën sëmundje si nëna e saj, e cila kishte vdekur nga kanceri i mushkërive dhe tumori i trurit.
Burri Alistair, një agjent 39-vjeçar i transportit tha: “Mjekët thanë se ishte stres.
“Por ajo ishte e bindur se ajo kishte të njëjtën gjë si nena e saj, Sue, e cila kishte vdekur nga kanceri i mushkërive dhe tumori i trurit në dhjetor 2010.”

Asistentja personale Andrea e shpëtoi jetën e Alistairit duke i kerkuar atij që të vizitonte mjekun e tij të GP pasi ai zbuloi një gungë në testikulin e tij të djathte në prill të vitit 2006, por ishte i turperuar për të shkuar.

Pas gjashtë muajsh merzitje, ai shkoi menjehere në Spitalin Basildon, në tetor 2006.U diagnostikua me kancer dhe u rezervua për kirurgji në spitalin Nuffield, në Brentwood, që të hiqej masa e krijuar. Ai u sherua pas operacionit.

Duke vuajtur nga dhimbjet e prapme dhe te perzierat, Andrea u vizitua rreth pesë herë gjatë një periudhe katër mujore, por ata thanë se po vuante nga stresi.

Diagnoza e saj e kancerit të mushkërive dhe tumorit të trurit erdhi në shkurt 2011, kur ajo u dergua urgjent në spitalin Broomfield nga ambulanca, pasi vuajti një konfiskim në makinë.

Ishte një tronditje, sepse Andrea kurrë nuk kishte pirë duhan .

Sipas Cancer Research UK, kjo është e rrallë, pasi rreth 8 në 10 raste të kancerit të mushkërive janë të lidhura me pirjen e duhanit.

Alistair tha: “Andrea u ankua për te perziera dhe dhimbje prapa dhe, pas skanimit, mjekët dhane lajmin shkatërrues se ajo kishte kancer të mushkërive dhe një tumor të trurit”.

Duke u zotuar për të luftuar, më 8 mars 2011, në Klinikën e Londrës, në Harley Street, Londër, Andrea kishte hequr tumorin e trurit, gjatë një operacioni tetë-orësh.

Alistair këmbënguli që ata të martoheshin sa më parë.

Ai tha: “Shpresova se planifikimi i ditës sonë të madhe do t’i jepte asaj diçka pozitive për t’u përqëndruar”.

Tre muaj më vonë, më 5 maj 2011, çifti, nga Wickford, Essex, u martua në Gosfield Hall, në Essex.

I lodhur nga trajtimi rraskapitës, Andrea ende dukej e bukur me nje veshje ngjyrë mjalti, të ngjashme me Bellën në filmin, “e bukura dhe bisha”.
“Ne ishim me të vërtetë të lumtur”, tha Alistair. “Edhe pse mes lotesh.
“Andrea dukej e bukur. E desha kaq shumë. ”

Pas ditës së tyre të madhe dhe një muaj mjalti të shkurtër në Cornwall, Andrea kishte për t’u kthyer në spitalin Cromwell, në Londër, për trajtim.

Gjatë pesë viteve të ardhshme, në mes të 50 raundeve të kimioterapisë dhe 48 të radioterapisë, Andrea dhe Alistair bene 25 pushime dhe shumë ditë të tjera.
Pastaj, në fillim të vitit të kaluar, Alistair ndjeu se Andrea e dinte se fundi ishte afër.

Dhe më 18 mars 2016 ajo vdiq në Spitalin Cromwell me familjen rreth saj.
Andrea jetoi për pesë vjet dhe një muaj – një muaj më shumë sec thane mjekët.

I prirur për të inkurajuar njerëzit që të kontrollojnë shenjat e kancerit, Alistair, po e tregon historinë e tij me shpresën për të shpëtuar jetë.

Alistair, i cili përkrah bamirësinë e kancerit mashkullor, Orchid, i cili inkurajon njerëzit që të kontrollojnë kancerin e testisit, tha: “Kontrolloni veten dhe shkoni për një diagnozë. Mos u dorëzoni.
“Andrea më shtyu të shkoj tek mjeku dhe brenda pak javësh isha pa kancer. Pastaj e shtyva të shkonte te doktori, por askush nuk mund ta ndihmonte “./©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/