Greqia po shkon perseri drejt mbylljes qyteti qe mund ti kthehet karantines

Tashme nese masat e marra ne Greqi nuk e ulin numrin e te infektuarve me covid Greqia do te shkoje rreth mbylljes ne karantine

Numri më të lartë të rasteve të reja ditore ishte dita e djeshme plot 453 dhe shumica ishin në rajonin e Atikës dhe qytet mund ti kthehet karantina nese vazdhon me hapa te lart te infektuarish.

Qeveria e bëri të qartë se mund të ketë një karantine të lokalizuar vetëm për Athinën, meqenëse rastet tashmë janë në çdo lagje të kryeqytetit.

Ditën e djeshme hyri në fuqi rregullorja e re që nuk lejon më shumë se 9 persona në ambientet e brendshme.

Kurse punonjësit në sektor publik duhet të paraqiten të ndarë në 3 orare të ndryshme, 7,8 dhe 9 të mëngjesit, kurse në privat ka numër të limituar punëtorësh në ambientet e punës, si dhe punëdhënësit janë të detyruar të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia.