Home TE NDRYSHME Gjermania rifutet në karantinë, ja cfare nis prej ditës së hënë

Gjermania rifutet në karantinë, ja cfare nis prej ditës së hënë

248
0

Situata pak e veshtire prej koronavirusit me sa duket i ka detyruar autoritetet gjermane që ta rifusin vendin në karantinë.

Keshtu qe vendimi qe u mor ditën e sotme do të hyjë në fuqi duke filluar nga dita e hënë.

Pra sipas tij, Institucionet arsimore nuk do të mbyllen, por objektet e argëtimit, baret, restorantet dhe disa dyqane mbyllen për të paktën një muaj.

Sipas njoftimit nga Instituti Robert Koch, behet e ditur se në Gjermani gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 14.964 raste të reja me koronavirus, i cili deri tani është numri më i madh në baza ditore që nga fillimi i epidemisë.