Fshatarja mbjell patate por kur i shkul nga toka e gjen bel.aja nga era qe

0
1060

Nje grua nga fshati Gjinar i Elbasanit kishte mbjellur patate ne token e vet.

Nderkohe gjate rritjes se tyre cdo jave shkonte dhe i hidhte fekale qe ato te rriteshin sa me shpejt dhe me te medhaja.

Mirepo kur afroi koha e vjeljes se patateve, fshatarja e gezuar fillon t`i shkuli ato qe ti grumbullonte per stinen e dimrit.

Ketu pastaj ndodhi cudia pasi kur nje dite mori disa patate per t`i skuqur, qe t`i provonte, ato kishin nje arome te keqe dhe shije te hidhur si pasoje e fekaleve qe u kishte hedhur.

Por gjithsei pasi patatet dolen me shijen e hidhur dhe aromen e fekaleve, serish ajo doli dhe i shiti ato ne tregun e Elbasanit me cmim te lire që ti hiqte qafe sa me parë sepse skishte gje tjeter per te shitur qe te fitonte para.

Dhe ja keshtu perfundoi mbjellja dhe shitja e patateve nga kjo grua fshati dhe kushedi sa e sa fshatare të tjerë …