Home VIDEO RECETA Embëlsirë e shpejtë: Sallam çokollate

Embëlsirë e shpejtë: Sallam çokollate

281
0

Receta:
250 g biskota te thata pa yndyre
100 g cokollate te zeze ose 4 luge gjelle me kakao te hidhur
2 te verdha veze
100 g sheqer
100 g gjalp
1 filxhan caji arra te qeruara

Si fillim do te shkermoqim biskotat dhe arrat
Ne nje ene tjeter do te punojme gjalpin me pirun sa te zbutet mire e pastaj aty i shtojme sheqerin pak nga pak
Me pas kakaon dhe te verdhat e vezeve
I punojme mire qe te behet nje mase e mire homogjene.

Tani ne tasin me biskotat do te shtojme kete perzierjen me kakao dhe i hedhim brenda edhe arrat

Te gjithe kete mase do ta shtrojme ne nje leter furredhe do ta ngjeshim me duar e do ti japim formen e nje sallami, duke e rrotulluar

/©gatuajshendetshem.com/