E pabesueshme por ndodh ne Pogradec, dhëndri shqiptar hap dasmën duke i kënduar nuses me muzikë serbe

0
560

Tashme ne shqiperi mund te ndodhi cdo gje traditat ndryshojne dita dites dhe nuk kuptohet se ne importojme kaq shume tradita nga vende te tjera.

Jemi në një dasëm në qytetin e Pogradecit dhe është momenti i hapjes së dasmes. Dhëndri shfaqet duke i kënduar nuses me një përkushtim dhe dashuri për t’u admiruar. Vargjet janë vërtet të ndjera dhe gjithçka duket mjaft romantike… por problemi eshte se ata degjohet nje kenge serbisht.

Eshte e habitshme kur shikon se si ne dasem shqiptare kendohet serbisht kur ne shqiperi ka me mijra kenge shqiptare per te hapur nje dasem.

Tradita shqiptare jane gjithmone te bukura dhe ne duhet ti ruajm ato brez pas brezi.

Jo njeri e hap dasmen me kenge serbe tjteri me kenge polake e nje me kenge kineze e nje me kenge ruse.

Po kenget shqiptare kush do i kendoj?