Home TE NDRYSHME Deklaron zhvilluesi i vaksinës Covid-19: Ja kur do ti kthehet botes normaliteti

Deklaron zhvilluesi i vaksinës Covid-19: Ja kur do ti kthehet botes normaliteti

148
0

Tashme ndikimi i vaksines anti kovid eshte diskutuar gjate dhe ende perflitet.

Nje nga zhvilluesit e vaksines, profesori Ugur Sahin, bashkëthemelues i BioNTech i cili është duke zhvilluar ilaçin me Pfizer, është i bindur se vaksina do te jete teper me rendesi ne vere dhe do te mund te kthehemi normales dimrin e ardhshem.

Madje Sahin thote se ky dimer pritet te jete i veshtire sepsa vaksina nuk do te kete nje ndikim ne shifra, dhe ketu ai iu referua dy firmave BionTech dhe Pfizer qe kane njoftuar per 90 % efektivitet te vaksinave te tyre nga analizat paraprake qe jane bere.

Profesori Ugur Sahin gjithashtu shpjegoi se efektet anësore që ata kanë provuar deri më tani nuk janë serioze: dhimbje e lehtë deri mesatare për disa ditë në vendin e injeksionit, ndërsa disa nga vullnetarët që janë injektuar me pas kanë regjistruar për një periudhë të ngjashme ethe te lehtë deri mesatare.