Home VIDEO RECETA Borani me spinaq (video recetë)

Borani me spinaq (video recetë)

64
0

Perberesit per Boranine:

1 kokerr qepe te vogel
2 tufe qepe te njoma
1 domate , vetem tulin pa lekure
1 filxhan kafeje oriz
3 tufa Spinaq dhe 3 tufa lepjete te grira
kripwe e piper te zi

Qepen e grire e skuqim lehte sa te zbutet me pak vaj ulliri. Pastaj i shtojme dy tufe qepe te njoma dhe pastaj i kaverdoisim lehte. me pas i shtojme tulin e nje domateje te grire imet dhe i lejme sa te ziejne pak me lengun e tyre.
Shtojme edhe spinaqin dhe lepjeten e grire dhe ashtu i lejme te ziejne sepse ato leshojne leng vete (Kjo mund te behet edhe vetem me lepjeta). Hedhim kripe e piper te zi. Pastaj i hedhim nje filxhan kafeje oriz dhe i veme kapakun te zjiejne me zjarr te ngadalte duke i shtuar edhe pak uje nese e doni me te lengshme

Kjo recete eshte per 4 persona.