Home SHENDETI Barërat më të fuqishme që shkatërrojnë parazitët, traktin urinar dhe infeksionet e...

Barërat më të fuqishme që shkatërrojnë parazitët, traktin urinar dhe infeksionet e fshikëzës, herpesin, viruset e gripit, dhimbjet e përbashkëta, artritit, shiatikun, Candida

76
0

Ne ei dimë vlerat e ndryshme dhe përfitimet e trumzës si mjekim natyror për trupin, këtu e kuptojmë se gjyshet tonë kishin të drejtë kur thonin se gjithçka e natyrshme është më e mirë.
Sot ka alternativa të shumta për t’i dhënë fund çdo të keqe që mund të jetë në trup, këto zakonisht janë shumë të shtrenjta dhe në disa raste mund të shkaktojnë efekte anësore për shëndetin, është arsyeja pse njerëzit tani mbështeten në mjekësinë natyrore, pasi kjo është krejtësisht e hapur për publikun, ka përgatitje që mund të bëni nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Ketu do të flasim për të gjitha përfitimet e trumzës për shëndetin, qe është një bimë aromatike e fuqishme dhe anëtare e familjes së nenexhikut.
– Është antiseptik.
– Antiviral.
– Vrases i Bactereve dhe mikrobeve.
– Ndihmon për të forcuar sistemin imunitar.
– Eliminon toksina.
– Rrit rezistencën ndaj organizmave të huaj.
– Përfitime të tjera.

NJË BIMË PËR SHFRYTËZIME TË SHUMTA!
Pra, pa dhimbje të mëtejshme, ne do t’ju tregojmë disa fakte të rëndësishme për trumzëN me qëllim të shtimit të kësaj bime në jetën tuaj që pa dyshim do të bëhet një nga të preferuarit tuaj, nën disa nga përfitimet e saj:
Për infeksionet respiratore përdorimi i saj është shumë i zakonshëm pasi që ky është një bimë dezinfektuese në mushkëri, është e dobishme për:
– Dhimbja e fytit.
– Kolla
-Asthma.
-BronKiti.
-Laringiti.
-Infeksionet e hundës.
– Përdorimi i tyre si vaj është ideale në këto raste.
Gjithashtu përdoret për të trajtuar dobësinë fizike dhe psikologjike siç janë:
– Është efektive kundër depresionit.
– lodhje kronike dhe mungesa e përqendrimit.
– Përmirëson qarkullimin e gjakut.
– Përmirëson kujtesën.
– Balancon mendjen.
– Trupi dhe presioni i gjakut rritet kur është shumë i ulët.

Si një agjent i fuqishëm antibakterial dhe antiseptik, vaji thelbësor i trumës është përdorur gjerësisht në zgjidhje për dezinfektim dora para operacionit.
PËRDORIMET TJERA SHTESË:
– Kërpudhat në thonjtë.
– Vrisni parazitët.
– Është përdorur për candida dhe vaginitis.
– Trajton infeksionet e traktit urinar dhe të fshikëzës pasi që vepron si një diuretik.
– Heq dhimbjet e muskujve, përdhes, artritin, shiatik dhe lëndimet sportive.
– Mund ta përdorni si një tonik flokësh ose larës fytyre për të trajtuar aknet ose lythat.

INFUZIMI I TRUMZES ME MEHË DHE LEMON ndihmon për të qetësuar simptomat që vijnë :
– Nga gripi.
– Dhimbje fyti.
– Nga ftohjet
– Nga rrahja.
– Nga kolla
– Mësoni se si ta përgatisni atë.
PËRGATITJA E INFUZIMIT :
Së pari, ajo fillon ME ngrohjen e ujit dhe kur ajo fillon të valoj, ajo hiqet nga zjarri. Sasia e nevojshme e trumndës shtohet dhe lihetE për të qëndruar për dhjetë minuta.

Kundërindikacionet per tiroide:
Trumma nuk është toksike kur konsumohet sipas dozave të përcaktuara.
Në të kundërt, përdorimi i vajit esencial të trumës është më i kufizuar dhe nuk duhet të aplikohet kurrë në gratë shtatzëna dhe në njerëz me ulcerat ose probleme me zemrën.
Për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të timolitit, përdorimi i zgjatur i vajit esencial të trumës mund të prodhojë hyperthyroidism ose dehje si rezultat i një acarim të sistemit të tretjes.

Tani që i njihni të gjitha përfitimet e kësaj bime të mrekullueshme që shpresoni ta merrni dhe ta përdorni për përfitimin tuaj personal, mos harroni se nëse keni ndonjë pyetje mund të konsultoheni me një specialist.
Kujdesuni që shëndeti juaj të jetë përgjegjësia juaj, mos harroni kurrë .

Burimi: Homeremedies
©gatuajshendetshem/a.c./