Home VIDEO RECETA Ballakume (Receta)

Ballakume (Receta)

521
0

Përbërësit
1 kg miell ballakumesh
1 kg sheqer
8 veze
450 g gjalp
pak finjë (uji i perzier me hi, qe kullohet)
Ene barki dhe luge druri

Ne fillim shkrihet pak gjalpi nese eshte i ngrire perndryshe ne temperature ambjenti me mire
Pastaj i shtohet sheqeri dhe punohen me luge druri dhe rrihen fort sa te zbardhet gjapli dhe te filloj e te shkumoje

Shtohen vezet nje nga nje cdo 5 minuta dhe i rrahim ashtu me luge druri.
Tek sa mbarojme edhe perzierjen me vezene e fundit, do te shtojme gjysem levozhge veze me finjë ose nese nuke e keni i shtoni qumesht ne te njejten sasi

Ne fund i shtojme miellim pak nga pak sa te thithi lageshtine e perberjes

I leme perreth cerek ore te qendroje ashtu brumin dhe pastaj i vendosim format e rrumbullakta ne tepsi

Ipjekim ne furre te parangrohur me 150 grade perreth 1 ore

/©gatuajshendetshem.com/