A doli koronavirusi nga laboratori kinez, fill pasi stafi u spërkat me te?Ja cfare shkruajn mediat Angleze

0
508

“Daily Mail”, ka thenë se nuk përjashtohet mundësia që virusi të ketë dalë nga një laborator në një qytet kinez.

Një anëtar i Kobrës, komitetit të emergjencave qeveritare në Britani, ka thene se virusi është zoonotik, me origjinë nga kafshët, por nuk e përjashtoi që virusi të jetë shpërndarë te njerëzit pasi ka dalë nga një laborator në Wuhan.Ndaj ka shume teori se si eshte shperndare virusi dhe se si ka filluar e gjithe kjo gje.

“Nuk është koincidencë që laboratori është në Wuhan”, tha ai.

Në Wuhan është Instituti i Virologjisë, laboratori më i avancuar i këtij lloji në Kinë. Ai është 10 milje larg tregut ku mendohet se ka dalë virusi dhe ka kushtuar 30 milionë sterlina.

Daily Mail shkruan se ka raportime lokale të paverifikuara se punonjësit e laboratorit janë spërkatur dhe më pas e kanë dërguar infeksionin te popullata lokale.

Ndaj shume teori jane perhapur por e rendesishme eshte qe virusi te ndale