Home TE NDRYSHME 20 Këshilla për një shtëpi mrekullisht të pastër dhe pa shpenzime

20 Këshilla për një shtëpi mrekullisht të pastër dhe pa shpenzime

28
0

Pastrimi i shtëpisë për disa njerëz mund të jetë i bezdisshëm dhe ndonjëherë e bëjnë atë me pahir. Edhe pse kjo është i domosdoshëm një studim tregohen se pastrimi mund të jetë një lloj terapie dhe mund t’i japë një personi një ndjenjë kontrolli mbi jetën e tyre.

Ankesa më e madhe është se procesi i pastrimit merr shumë kohë. Ndërsa procesi i kundërt i ndotjes apo krijimit te parregullsive ndodh për një kohë shumë më të shkurtër.
Këto janë 20 këshilla që vërtetë ju ndihmojnë të pastroni shtëpinë tuaj me dëshirë, të kurseni kohë dhe energji dhe të shijoni një shtëpi të bukur të pastër.

– Ju mund të rrisni efektivitetin e pastruesve alkaline në banjë duke plotësuar vaskën me ujë të nxehtë. Kjo do të avullojë dhe ngroh banesën dhe do të ndihmojë me pastrimin.
– Varini shtupat e larjes dhe fshesat tuaja për të parandaluar pluhurin dhe mykun.
– Pastroni pjesën e sipërme të furrës me sode buke dhe ujë të valë.
– Ju mund të pastroni në mënyrë të sigurt filtrat e vakuumit në makinën për larjen e enëve.
– Kalojini në mikrovalë sfungjerin dhe leckën për pastrim për të vrarë bakteret dhe mikrobet.
– Përdorni ngjitëse për të mbështetur tastierën.
– Përdoreni ekstraktin e vaniljes në furrën tuaj në mënyrë që të keni aromë të këndshme në shtëpi.
– Pastroni dyshekun me sode buke dhe pastrues njollash.
– Përdorni fletët e vjetra të zbutjes së rrobave për të pastruar tabelat.
– Bëni një përzierje të uthull të bardhë dhe të ujit për të hequr njollat ​​e qilimit. Thjesht derdhni atë në zonën e goditur, vendosni një leckë mbi të dhe hekurin.
– Hiqni çdo mbetje ngjitësesh me sodë buke dhe vaj kokosit.
– Pastroni dritaret me gazetë për të marrë rezultate të lira.
– Salcë e tartarit dhe uji për të pastruar pajisjet metalike.
– Pastroni tastierën e bukës me një furçë dhëmbësh të vjetër.
– Pastroni makinën larëse me një përzierje të ujit dhe uthullës së bardhë.
– Vendoseni sapun antibakterial në furçën e tualetit për të parandaluar shumëzimin e baktereve.
– Pastroni gjurmët e dritareve me pambuk dhe uthull të bardhë.
– Mbushni një qese plastike me uthull të bardhë dhe ujë dhe kapeni atë në kokën e dushit për ta bërë atë të duket si e re!
– Përdorni një jastëk të vjetër për të hequr pluhurin nga ngrohëset me qarkullim ajri.
– Përdorni një top pambuku me alkool për të hequr pluhurin nga qirinj.

Burimi: Naturalhealingmagazine
©gatuajshendetshem/i.c./