12-vjeçarja infektohet me Koronavirus, por ja cfare i ben te gjithe fshatit

0
506

Nje fshat në Spanjë është futur i gjithe në karantinë pasi një 12-vjeçare ka rezultuar pozitive me Koronaviru dhe i gjithe fshati eshte futur me karantine per te ruajtur nga virusi.

Pasi shumica e banorëve në fshat janë të moshuar dhe kjo është arsyeja pse kryetari i komunës ka ndërmarrë këtë masë të menjëhershme per tu kujdesur per ta dhe te ruaj te gjithe fshatin. Për të paktën 10 ditë banorët do të qëndrojnë të izoluar deri sa djali te sherohet.

Nuk dihet cili ka qenë burimi i infektimit të femijes por deri tani gjendja e tij eshte e mire.

Ndaj saj ka nisur një hetim epidemiologjik, teksa ndodhet në shtëpi e karantinuar në gjendje të mirë shëndetësore.