Home SHENDETI 12 Shenjat dhe simptomat e ekspozimit ndaj mykut dhe sëmundjes prej saj...

12 Shenjat dhe simptomat e ekspozimit ndaj mykut dhe sëmundjes prej saj që nuk duhet të injorohen

133
0

Ju mund të mendoni se myku është i padëmshëm për shëndetin e njeriut dhe është diçka që mund të hiqni me produkte të ndryshme, por e vërteta është se ndonjëherë trupi mund të ndjejë myk dhe nganjëherë simptomat mund të vijnë fshehurazi pa e vërejtur dhe bëjnë kërdinë në trup. Këtu është një listë që do t’ju ndihmojë të njihni simptomat e sëmundjes së mykut në kohë dhe të jeni në gjendje të bëni diçka vetë.

1.Problemet me sinozitin, kollë, gulçim dhe simptoma të lidhura me astmën
2.Nervozizëm dhe ndjesi shpimi gjilpërash
3.Dhimbje koke dhe migrenë
4.Probleme me përqëndrimin, harresë
5.Lodhje dhe ulje e performancës fizike
6.Dhimbje muskujsh, artrit inflamator
7.Shije metalike në gojë
8.Etje të vazhdueshme
9.Urinim i shtuar
10.Marrje e pavullnetshme e peshës
11.Dhimbje stomaku dhe diarre
12.Djersitje gjatë natës dhe problemet me rregullimin e temperaturës

Myku rritet dhe lulëzon në vende të lagështa dhe të ftohta, dhoma jo të ajrosura. Mund të qarkullojë në ajër dhe të jetë i pranishëm kudo si këpucë, tualete, qilima, mobilim e kështu me radhë. Strukturat e dëmtuara nga uji gjithashtu mund të mbajnë myk dhe të shkaktojnë shumë çështje shëndetësore.

Burimi: Secretlyhealthy
©gatuajshendetshem/a.c./